Rozhovor s Asheen / Layfor.blog.cz

1. dubna 2011 v 20:00 | BLOGTIP |  Rozhovory

Chtěl jsem, aby premiéra prvního dílu z pořadu "Rozhovory" proběhla ve velkém stylu. Proto jsem rád, že vám mohu v prvním rozhovoru představit vynikající grafičku Asheen, kterou znáte z blogu Layfor a Problems. Doufám, že vás rozhovor osloví a dozvíte se o Ash něco nového.1. Jak dlouho se věnujete grafice?
Nevím přesně, protože v začátcích se to za grafiku ani považovat nedalo. Myslím, že úplné začátky s GIMPem se řadí asi do roku 2007.
2. Na Layforu se vystřídalo už několik adminů, plánujete ještě nějaké nové ,,přírůstky"?
Jen pokud najdeme nějakou "velkou" rybu. Současný stav nám vyhovuje, jsme celkem sehraní a každý máme svoji "doménu". Není lehké sehnat si dobrý team, protože ne všichni se snesou. A ne každý taky snese takovou čarodějnici, jako jsem já :D. Jsou to velcí pracanti a skvělí lidé.
3. Internet je plný podvodníků a kopíráků - nepřemýšlela jste někdy o odchodu z blog.cz?
Prakticky každý den. Průměrně narazím na okopírování mojí nebo práce někoho z adminů tak jednou, dvakrát týdně. Snažím se to řešit dohodou, ovšem ne vždy to zabírá. Jenomže na blog.cz je cílová skupina, na kterou se zaměřujeme. Kromě toho, publikování článků je velmi jednoduché a pohodlné. O doméně jsme uvažovali, ale zatím necháváme vše při starém.
4. Na Layforu můžeme najít kromě grafiky také teoretickou část (Teorie grafiky) a tím se od mnoha konkurenčních webů lišíte, myslíte si, že právě to je důvod proč váš web zůstává stále jedničkou na české blogové grafické scéně?
Nemyslím si, že jsme jednička na české blogové scéně, to opravdu ne. Teorie grafiky vznikla kvůli tomu, že se mi několik měsíců zdálo, že české blogy produkují jen a pouze grafiku - v lepším případě kvalitní tutorialy. Doufala jsem, že bych mohla trochu osvětlit grafické postupy - nebo spíše úvahy - prostě to, jak se dobrat ke kvalitnímu výsledku. Dělat grafiku bez promyšleného základu mi přijde stejné jako jet v autě bez brzdy. Myslím, že lidé by se měli trochu zajímat i o teoretickou část, protože pak můžou dosáhnout lepších výsledků. Nad grafikou by se mělo přemýšlet.
5.Zakladatelkou téměř všech projektů na Layforu jste vy, kam na všechny ty nápady chodíte? :-))
:D Nechodím na to nikam, v hlavě mám takových projektů plno - bohužel je nemůžu rozjet všechny. Hodně mi pomáhají i ostatní adminé - prvotní impuls k založení projektu dávám většinou já, ale pilujeme ho pak spolu. Chtěla bych vyzdvihnout také naše dva art projekty (Avantgarde a nově vznikající DadaHNUS), které vymysleli K a Strangeb.
6.Koncem školního roku Vás čeká maturita, chtěla by jste se i po střední škole věnovat grafice?
Chtěla. Ideálně bych chtěla do Prahy, na katedru informatiky a statistiky, obor Multimedia v ekonomické praxi. Obsahuje ekonomii, právo, informatiku, znalosti z oblasti softwaru a samozřejmě grafiku, fotografii, psychologii reklamy.. Kromě toho se na této škole intenzivně studuje obchodní angličtina a druhý zvolený jazyk. Pokud by se mi nepodařilo dostat se na tuto školu, rozhodně neplánuji layfor zavřít. A pokud se na tuto školu dostanu, hm, pak se layfor posune dál, tedy alespoň v to doufám.
7. Kromě grafiky máte určitě mnoho jiných zájmů, poodkryjete nám některé?
Bohužel mám. Říkám bohužel, protože s maturitou a nedejbože rodinou a přáteli se toho moc stíhat nedá. Kromě vedení layforu a osobního blogu (který vlastně jen udržuju při životě a on chudáček skomírá) letos absolvuji druhý cyklus hry na klavír (11 let), od jedenácti let se věnuji lehké atletice a asi od sedmi let jezdím na koních. Bohužel po změně bydliště poslední jmenovanou aktivitu nemám kde provozovat. Kromě těchto aktivit navštěvuji jednou týdně výtvarný obor základní umělecké školy. Když si najdu chvilku mezi učením, rodinou a konáčky, jsem náruživá čtenářka Terryho Pratchetta, jehož knihy sbírám. Ráda píšu povídky a články, což z velké části souvisí i s mou posedlostí nových projektů na layforu. A kdybych oparavdu neměla co dělat, mám ráda i jiné druhy sportů - ráda plavu, jezdím na kolečkových bruslích nebo chodím lézt na umělou stěnu.
8. Layfor jste dovedla na úplný vrchol, mnoho lidí Vás má za vzor,velké oblibě se těší i váš osobní blog, někteří blogaři Vás označují za "blogovou celebritu". Pokládáte to za životní úspěch?
Za prvé, layfor v současné době na vrcholu rozhodně není - bohužel jsou všichni adminé poměrně dost zaneprázdněni. Mám v teamu jednu vysokoškolačku, pak také vynikající houslistku, chystající se na konzervatoř, američanku, která je poměrně často v zahraničí.. Je to složité. V současné době je nám vyčítáno, že nezveřejňujeme dostatek vlastní práce. Je to jednak nedostatkem času a jednak tím, že naše práce jsou často ukradeny nebo kopírovány. Raději se tedy zaměřujeme na layforácké projekty.
Za druhé, neznám jediného člověka, který by mě měl za vzor, přestože by mi to lichotilo.
Bod třetí - myslím, že můj životní úspěch tkví především v jiné oblasti mého života, konkrétně v rodinných událostech, které mi daly poznat, že cokoli kromě pevných vztahů mezi lidmi může být jen okrajové. smaozřejmě si úspěchu layforu vážím a doufám, že v dohledné době se jeho kvalita ještě zlepší. S tím, čeho chci dosáhnout, bych současný stav hodnotila tak na 65%.
9. Poslední otázka se bude týkat nových projektů na layforu. Rýsuje se už nějaký nový projekt na layforu?
V současné době vzniká již zmíněný Strangebův DadaHNUS a existuje kolem sedmi rozjetých projektů. Z časových důvodů neplánujeme zatím další, mimochodem i proto, že čtenář má jen omezenou toleranci projektů - nechceme, aby naše příspěvky obsahovaly jen tyto projekty.

© www.blogtip.blog.cz, Přísný zákaz kopírování!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K K | Web | 2. dubna 2011 v 9:24 | Reagovat

Za prvé, zahovára sa mi profesionálna úroveň :D

Za druhé som, aspoň teda ja, strašne rada, že bola pozornosť zameraná týmto smerom, na Layfor a na Ash ako na ambiciózneho a tvrdohlavého človeka, ktorý sa málokedy vzdáva aj popri všetkom tom, čo, er, "provozuje". Dúfam, že sa nám to podarí dotiahnuť ďaleko, spoločnými silami a nápadmi určite :).

A za tretie, nuž, teším sa na ďalšie rozhovory! :-D

2 Rosie Rosie | Web | 2. dubna 2011 v 19:15 | Reagovat

Jó! Geniálně zvládnuté, jste oba profesionálové :)

3 Freezy Freezy | Web | 3. dubna 2011 v 22:10 | Reagovat

moc hezký rozhovor. Na tomto blogu jsem poprvé, ale vypadá to tu velmi slibně ;) jen tak dál!

4 Myzt Myzt | Web | 7. dubna 2011 v 17:53 | Reagovat

s Ash/Layforem je to určitě párádní začátek. Jinak zajímavý rozhovor, dočetl jsem se i něco, co jsem nevěděl :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© www.blogtip.blog.cz - 2010/2011 I Přísný zákaz kopírování!